loader image
Wielkopolskie Centrum Fizjoterapii

Masaż w trakcie porodu?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Coraz popularniejsze stają się niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu. Ból odczuwany przez kobiety w trakcie porodu powszechnie uważany jest za stosunkowo jeden z największych możliwych do doświadczenia. ?

W przytoczonym przez nas badaniu, badacze oceniali jaki jest wpływ 30-minutowego masażu okolicy krzyżowej u kobiet w trakcie porodu na odczuwany przez nie ból oraz ogólny niepokój związany z samym porodem. W badaniu udział wzięło 60 kobiet, z których 30 zostało poddanych masażowi w trakcie porodu.

Zaobserwowano, że masaż okolicy krzyżowej w trakcie porodu znacznie zmniejszył odczuwany ból, a także przyczynił się do obniżenia poziomu niepokoju i lęku związanego z porodem. Dodatkowo zaobserwowano wzrost satysfakcji z porodu jak i bardziej pozytywne postrzeganie samego procesu rodzenia. Co ważne, masaż ten nie wpłynął na stan zdrowia dzieci.???

Akköz Çevik S, Karaduman S. The effect of sacral massage on labor pain and anxiety: A randomized controlled trial. Japan Journal of Nursing Science. 2019;17(1).

Kategorie