loader image
Wielkopolskie Centrum Fizjoterapii

SLA – stwardnienie zanikowe boczne i fizjoterapia

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Stwardnienie zanikowe boczne to postępująca nieuleczalna choroba neurodegeneracyjna prowadząca do niszczenia komórek rogów przednich rdzenia kręgowego, jąder nerwów czaszkowych oraz neuronów drogi piramidowej

Jej etiologia jest jeszcze nie do końca poznana, w wielu wypadkach za jej przyczynę uznaje się obecność mutacji genu. Ciągła i coraz bardziej zaawansowana degeneracja motoneuronów prowadzi do utraty przez mózg możliwości kontrolowania pracy mięśni.

Rodzaje choroby:

  • postać z objawami zlokalizowanymi w kończynach
  • postać z cechami zespołu opuszkowego: zaburzeniami mowy, połykania

Fizjoterapia w SLA ma na celu podtrzymywanie zakresów ruchu w stawach i utrzymanie wykonywania przez chorego jak najdłużej czynności dnia codziennego.

Niezwykle ważne jest, aby pamiętać o przewlekłym zmęczeniu pacjenta, a przez to o tym aby sesja ćwiczeń nie była zbyt długa oraz o odpowiedniej intensywności.

Fizjoterapeuci z Wielkopolskiego Centrum Fizjoterapii doskonale znają się na indywidualnym doborze specjalistycznych ćwiczeń dla chorych z SLA. Wiemy również, jak ważna jest współpraca z lekarzem oraz edukacja pacjenta o jego chorobie i o tym jak ważne jest zaangażowanie pacjenta w proces rehabilitacji.

Kategorie