loader image
Wielkopolskie Centrum Fizjoterapii

Zespół Paget-Schroetter

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Schorzenie to jest stosunkowo rzadkie i co ciekawe występuje u osób zdrowych, młodych i aktywnych. Zaobserwowano, że częściej zmagają się z nim mężczyźni. No dobrze, ale o co w nim chodzi? Głównym problemem w tym zespole jest ucisk żyły podobojczykowej lub pachowej między obojczykiem a I żebrem. Niestety, bezpośrednią konsekwencją tego ucisku, jest zakrzepica. Przyczyn może być wiele, wśród nich najczęściej wymieniane są zaburzenia anatomiczne w górnym otworze klatki piersiowej oraz powtarzające się uszkodzenia śródbłonka tętnicy podobojczykowej.

Problem może się stać aktywny przykładowo u młodego mężczyzny, który rozpoczyna trening na siłowni i budowę swojej sylwetki. Pacjent taki, z każdym wyciskaniem sztangi leżąc będzie dodatkowo obciążał okolicę między pierwszym żebrem a obojczykiem. Do pierwszych jego objawów zaliczyć będzie można tępy ból,  ciężkość zwłaszcza w trakcie snu, gdy ułożenie kończyny górnej jest wymuszone. Dodatkowo pojawić się może obrzęk i purpurowo-czerwone przebarwienia kończyny.

Diagnoza jest zwykle potwierdzana przy pomocy badania ultrasonograficznego (USG).

Zalecanym leczeniem jest leczenie operacyjne polegające na dekompresji okolicy otworu górnego klatki piersiowej oraz na zastosowaniu różnego rodzaju stentów. Dodatkowo podawane są leki antykoagulacyjne. Po zabiegu warto wrócić do aktywności, pamiętając o stopniowym zwiększaniu wysiłku wykonywanego przez kończynę górną. Istotna na tym etapie okazać może się konsultacja z fizjoterapeutą, który to indywidualnie dobierze program ćwiczeń oraz nauczy prawidłowego ich wykonywania aby zminimalizować nawrót dolegliwości.

 

Kategorie